رنگ و رزین

پیگمنت یا رنگدانه سنگ مصنوعی چیست همراه انواع آن

 • رنگ ، در تمامی بخش های زندگی ما تاثیر گذار است و برای خرید بسیاری از ضروریات روزمره مان به یکی از مهم ترین عواملی که توجه می کنیم رنگ آن است . حال که برای خرید لوازم کم اهمیت زندگی خود تا این اندازه در انتخاب رنگ آن دقیق هستیم، مطمئنا انتخاب رنگ سنگ مصنوعی که تا سال ها ثابت می ماند و هر روز با آن سر و کار داریم ، از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این مقاله به اهمیت رنگ سنگ مصنوعی یا پیگمنت ، انواع و موارد مصرف آن می پردازیم.

  پیگمنت یا رنگدانه سنگ مصنوعی چیست ؟

  پیگمنت یا رنگدانه سنگ مصنوعی

  پیگمنت

  پیگمنت یا رنگدانه سنگ مصنوعی به زبان ساده ، به نوعی ماده پودری گفته می شود که در آب و روغن نامحلول است و عامل اصلی رنگدهی به سنگ مصنوعی می باشد که به علت عبور طول موج نوری ، رنگی خاص به خود می گیرد .

  تاریخچه پیگمنت

  پیگمنت های مصنوعی از 2000 سال پیش از میلاد مورد استفاده قرار می گرفتند. جالب است بدانید سفیداب سرب یا white lead که مخلوط سرکه و سرب می باشد و با حضور کربن دی اکسید ساخته می شود ، به عنوان اولین رنگدانه مصنوعی شناخت می شود.

  انواع رنگدانه ها

  انواع رنگدانه ها

  رنگدانه ها ، به دو دسته آلی و معدنی تقسیم بندی می شوند . رنگ های حاوی کربن رنگ های آلی و رنگ های فاقد کربن رنگ های معدنی می باشند.

  رنگدانه های معدنی

  این رنگدانه ها همانطور که از اسمش پیداست، شامل ترکیبات طبیعی می باشند که در پوسته زمین وجود دارد . این رنگ ها در محیط اطراف مخصوصا در طبیعت ایران از جمله کوه ها آلا داغ لار زنجان و جزیره هرمز وجود دارد. پیگمنت های معدنی ، در برابر اشعه uv مقاوم ترند و از خاصیت ضد خورندگی بالاتری برخوردارند.

  رنگدانه های آلی

  این پیگمنت ها که از ترکیبات شیمیایی به وجود می‌آیند ، در فرآیندی طولانی و هزینه بر تولید می شوند و از هزینه بیشتری نسبت به نوع آلی دارند.

  ویژگی بارز پیگمنت آلی که بسیار مورد توجه تولید کنندگان سنگ مصنوعی است ، درخشندگی و براق بودن آن می باشد . البته پایداری این پیگمنت کمتر از پیگمنت معدنی می باشد . همچنین این رنگدانه شفاف است و از عمق رنگ بالایی برخوردار می باشد.

  تفاوت پیگمنت ها

  تفاوت پیگمنت ها

  شایان به ذکر است که اندازه رنگدانه ها با هم تفاوت دارد و همین اندازه در ویژگی های مختلف مانند میزان ته نشین شدن ، میزان درخشانی و براق بودن ، توانایی پوشش دهی و … می تواند تاثیر گذار باشد  .

  این رنگدانه ها در شکلشان نیز متفاوت هستند به طوری که ممکن است مانند کربن کروی یا al و میکا به صورت ورقه ای باشند.

  علاوه بر موارد گفته شده وزن نیز عاملی مهم می باشد . باید هنگام خرید، دقت لازم را داشته باشیم تا رنگدانه ای را انتخاب کنیم که از وزن کمتری برخوردار باشد زیرا هم از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد و نیز از حجم کمتری برخوردار باشد .

  انتخاب پیگمنت مناسب از جهات گفته شده بسیار حائز اهمیت می باشد. علاوه بر اینها ، عدم انتخاب رنگدانه با کیفیت ، باعث کاهش زیبایی ظاهر محصول ، کاهش عمر سنگ مصنوعی و در نتیجه از دست دادن مشتری خواهد شد. جهت سفارش پیگمنت مناسب کافی است به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

   

  نوین استون

  نوین استون یک مجموعه پیشرو در صنعت سنگ مصنوعی میباشد که در زمینه تولید قالب سنگ مصنوعی به صورت وکیوم یا تزریقی (قالب نشکن ) در حال فعالیت می باشد. از دیگر فعالیت های این مجموعه می توان به واردات انحصاری رنگ های پودری یا همان پیگمنتها (رنگ سنگ مصتوعی) با برند دلتا و همچنین رزین سنگ مصنوعی بر پایه پلی کربکسیلات اتر با برند بتومیکس از کشور چین اشاره کرد

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید