نوین استون

تخفیفات ویژه
مقالات
تماس با ما
تخفیفات ویژه

سنگ مصنوعی چیست و مواد اولیه و ترکیبات آن کدامند ؟

سنگ مصنوعی که امروزه در بسیاری از مکان ها نامش را شنیده ایم چیست ؟ با گسترش شهر نشینی و شهر سازی ، استفاده از نماهای مختلف  با رنگ ها ، اشکال و مدل های متفاوت رواج پیدا کرد . اما سنگ طبیعی مانند گذشته به علت گران بودن ، زمانبر بودن تولیدشان و آسیب فراوان به محیط زیست پاسخگوی نیاز های مردم نبود . بنابراین ، با پیشرفت تکنولوژی در نتیجه  ، دانشمندان و محققان توانستند با ترکیب یک سری مواد شیمیایی به همراه خرده سنگ ، سنگی تولید کنند که بسیاری از معایب سنگ مصنوعی را رفع کند و نام آن را سنگ مصنوعی گذاشتند .

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی چیست

سنگ مصنوعی یا به لاتین artificial stone  به سنگ هایی گفته می شود که از ترکیب  سیمان، ماسه و سنگ دانه های طبیعی ساخته می شود . این محصول که امروزه در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفته ، با هزینه کمتر توانسته جایگزینی مناسب برای سنگ طبیعی باشد . با آنکه نام این سنگ ، مصنوعی است اما ظاهری به شدت طبیعی دارد ، حتی مواد اولیه این محصول نیز از مواد طبیعی تشکیل شده که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد .

تاریخچه سنگ مصنوعی

در یونان و روم باستان ، نمونه هایی از سنگ وجود دارد که از فرآوری ذرات سنگی ساخته شده ، پس می توان به نوعی گفت که اولین سنگ مصنوعی در این اماکن به کار رفته . اما تولید سنگ های مصنوعی به شکل امروزی از کجا شروع شد ؟ در کشور انگلستان ،  مخترع و صنعتگری به نام فردریک رنسام فناوری تولید سنگ مصنوعی را معرفی کرد و در نتیجه ، اولین کارخانه سنگ مصنوعی در دهه 1890 شروع به کار کرد .

مواد اولیه و ترکیبات سنگ مصنوعی

مواد اولیه و ترکیبات سنگ مصنوعی
ترکیبات سنگ مصنوعی

پیگمنت

برای آنکه به سنگ ها ، رنگ های دلخواه دهیم ، نیازمند استفاده از پیگمنت هستیم . این ماده ، که پودری و بسیار ریز می باشد در برابر نور و گرما مقاوم است تا پس از گذشت سال ها ، تغییری در رنگ سنگ مصنوعی ایجاد نشود .

سیمان

یکی ازمهم ترین دلایل استفاده از سنگهای مصنوعی به دلیل استحکامش می باشد . سیمان یا به زبان فرانسوی ciment  عامل اصلی استحکام این محصول می باشد . سیمان باعث چسبندگی ذرات جامد به یکدیگر می شود و پس از خشک شدن باعث تشکیل کل منسجم می شود که فشرده و مستحکم می باشد .

شن و ماسه

شن و ماسه کاربرد های بسیاری دارد ، اما اصلی ترین دلیل کاربردش ، حجم دهندگی می باشد .

مواد پلیمری یا رزین

یکی دیگر از ترکیبات سنگ مصنوعی ، رزین می باشد . از رزین جهت کاهش میزان مصرف آب و افزایش استحکام استفاده می شود .

دلایل کاربرد سنگ مصنوعی

دلایل کاربرد سنگ مصنوعی

متنوع بودن طرح و رنگ

انسان ها عاشق تنوع هستند ، فرقی نمی کند این تنوع در انتخاب رنگ لباس باشد یا طرح فرش خانه . تنوع باعث افزایش فروش و رقابتی شدن هر زمینه ای می باشد . در تولید سنگ مصنوعی ، از قالب ها و رنگ های متفاوتی استفاده می شود که این ویژگی ، باعث شده هر فردی بر اساس سلیقه اش به راحتی بتواند هر مدلی که بخواهد را انتخاب کند. سنگ نما و دکوراسیون از جمله محصولاتی می باشند که هر چند سال یکبار می توان آن را تغییر داد . پس انتخاب طرح و مدلی که مناسب سلیقه مشتری باشد بسیار مهم است .

 

سبک بودن

از آنجایی که این سنگ ها در تیراژ بالا تولید می شوند و به فروش می رسند ، یکی از مهم ترین مشکلات این حوزه، بحث حمل و نقل می باشد .  بنابراین ، سبک بودن  یکی از ویژگی هایی است که در این صنعت بسیار حائز اهمیت است. این سنگ ها به علت مواد اولیه به کار برده شده ، بسیار سبک تر از سایر سنگ ها بوده ، که حمل و نقل را بسیار آسان تر کرده .

 

 

استحکام بالا

جالب است بدانید برای اولین بار ، از این سنگ ها در کف خیابان ها و حیاط ها استفاده شد و استحکام بالای این محصول باعث جذابیت هر چه بیشتر سنگهای مصنوعی شد . این محصول از مقاومت فشاری ، خمشی و کششی بالایی برخوردار است که متخصصان این حوزه همواره در تلاش هستند تا بتوانند استحکام و کیفیت این محصول را به بالاترین سطح ممکن برسانند .

 

کاربرد سنگ مصنوعی

کاربرد سنگ مصنوعی

معماران و طراحان بسیاری از این سنگ ها در بخش های مختلف ساختمان به علت زیبایی و استحکام استفاده می کنند . تنوع این سنگها دست طراحان را با توجه به سلیقه مشتری ، بودجه در دسترس و هارمونی بخش های مختلف ساختمان در طراحی باز گذاشته . کاربرد های این سنگ عبارتند از :

نمای بیرونی

نمای داخلی

راه پله ها

نمای شومینه

سنگ های دکوراتیو

و …

 

 

 

جدیدترین نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.