بتن

بتن سبک چیست ؟ ترکیبات ، انواع و کاربرد

بتن سبک
 • بتن سبک یا LWC همانطور که از نامش پیداست ، از پرکاربرد ترین بتن ها می باشد که از وزن سبک تر و چگالی کمتری برخوردار است . ترکیبات بتن سبک باعث شده که این ماده چگالی بین 800 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب و وزنی حدودا1000  کیلوگرمی داشته باشد . در مناطق زلزله خیز و سایر مناطق ، از این بتن ارزشمند به علت استحکام و مفاومت بالا استفاده می شود که به بخشی جدا ناپذیر از صنعت ساختمان سازی ایران تبدیل شده . پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل به بررسی آن بپردازیم.

  انواع بتن سبک

  بتن سبک چیست

  انواع بتن سبک را به شیوه های متفاوت می توان تقسیم بندی کرد اما ما در این مقاله سعی داریم تا بر اساس 2 ویژگی روش و نحوه ساخت و چگالی بتن به دسته بندی آنها بپردازیم.

  1-روش و نحوه ساخت

  سبک سازی بتن ها به شیوه های متفاوت صورت می گیرد اما به طور کلی بتن های سبک بر اساس شیوه ساخت  به سه دسته اسفنجی فاقد ریزدانه و سبکدانه تقسیم بندی می شوند.

  بتن اسفنجی

  به بتنی گفته می‌شود که ترکیباتش تقریباً مانند سایر بتن ها می باشد اما گاهی اوقات از ماسه در تولیدش استفاده نمی شود و این امر سبب شده ۱۵ تا ۲۵ درصد فضای خالی داشته باشد .میزان مقاومت فشاری بتن های اسفنجی چیزی بین ۵۰۰ تا 4000 پاسکال می باشد اما از میزان مقاومت مکانیکی پایینی برخوردار است .

  بتن فاقد ریز دانه

  یکی از روش‌هایی با استفاده از آن می توانیم وزن بتن را کم کنیم حذف سنگدانه های ریز است ، زیرا در صورت حذف این سنگ دانه  و قرار دادن سنگ دانه های درشت به جای آن باعث متخلخل شدن بتن شده که فضای خالی را افزایش داده و باعث کاهش وزن آن می شود ( به طوری که ممکن است به ۶۵۰ kg/m3 برسد) . ترکیبات بتن بدون دانه شامل آب ، سیمان ، سنگ های درشت و در برخی موارد یک سری افزودنی های خاص می باشد .

   بتن سبکدانه

  بتن سبکدانه یا LWAC ،  بتن شناخته شده ای می باشد که با استفاده از سنگدانه های طبیعی بدست آمده از مواد آتشفشانی ساخته شده و همان طور که از نامش پیداست از وزن بسیار پایینی برخوردار است .  به دلیل مزایای عملی در سالهای اخیر، به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مهم شناخته شده که روز به روز تقاضای آن در حال افزایش است ، مورد استفاده قرار می گیرد.

  2-چگالی

  بتن دارای چگالی پایین

  از این نوع بتن در عایق کاری بخش‌های مختلف سازه ها مورد استفاده قرار گرفته می شود .  همچنین از وزن پایینی برخوردار است (از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب کمتر می‌باشد) که باعث شده از ضریب انتقال حرارتی پایینی برخوردار باشد .   ظرفیت تحمل سازه برابر با مقدارمقاومت فشاری به اندازه ای است که از هم متلاشی نشود می باشد.

  بتن دارای چگالی متوسط

  بین چگالی پایین و بتن ساختاری این بتن ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعبی قرار گرفته و عموما برای سبک سازی مخلوط ها مورد استفاده قرار می گیرد .

  بتن سبک ساختاری

  با وجود دارا بودن چگالی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ،  از مقدار مقاومت فشاری بالایی برخوردار است که این امر سبب شده در بخش های باربر سازه ها مورد استفاده قرار بگیرد .

  کاربرد بتن سبک کاربرد

   

  کاربرد بتن سبک کاربرد بتن سبک در موارد زیر نمایان می شود که نشان می‌دهد این بتن ،  در صنعت ساختمان سازی و ساخت سازه های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است:

  • استفاده در سقف ها و دیواره های سازه ها به منظور کاهش میزان اتلاف انرژی

  همانطور که می دانید ذخایر انرژی محدود هستند و باید از هر طریق که می شود میزان اتلاف انرژی را کاهش داد .  استفاده از بتن های سبک در عایق بندی دیوار ها و به کارگیری آن به عنوان عایق حرارتی در سقف ها باعث کاهش خروج گرما یا سرما در فصول مختلف سال می شود.

  • ساختن سازه های مدرن

  بتن سبک به علت کاهش بار مرده به طراح امکان انعطاف پذیری بالایی در ساخت سازه های خلاقانه می دهد که در ساخت بسیاری از ساختمان مدرن از این بتن استفاده می گردد.

  • ساخت دیوارهای از پیش ساخته شده

  علت قابلیت حمل و نقل مناسب سن کمتر و قیمت نسبتاً به صرفه تری دارد ، به همین جهت در ساخت دیوار های از پیش ساخته که نیازمند موادی مقاوم و دارای عایق بندی مناسب می باشد ، مورد استفاده قرار میگیرد .

  • استفاده در مکان های زلزله خیز

  ساختاراین بتن باعث شده در هنگام آمدن زلزله  ، بار ناشی از زلزله کاهش یافته و باعث خسارات کمتری بشود.

  تفاوت بتن سبک با بتن معمولی

  بتن سبک با بتن معمولی تفاوت هایی دارد که در ادامه سعی در معرفی چند از مهم ترین تفاوت های این دو نوع بتن داریم:

  1- سنگدانه

  در بتن استاندارد و معمولی از سنگ  آیه طبیعی که خود شدند استفاده می شود که نه واسه سنگ شدن سنگ مصنوعی تولید شده می شود اما در نوع سبک از سنگ های دارای تخلخل  بالاتر مثل پوکه های معدنی استفاده می شود.

  ۲-  رطوبت

  از آنجایی در بتن های سبک میزان تخلخل و منافذ بیشتر است ، رطوبت را برای میزان زمان بیشتری حفظ می کند .

  3- مدول الاستیسیته

  مدول الاستیسیته نمایانگر نسبت تنش به کرنش محوری در ناحیه ارتجاعی ماده است. در نوع سبک بتن به دلیل تخلخل بالا ،  این میزان کمتر از بتن استاندارد می باشد .

  در کشور ما و جهان در سال های اخیر از بتن سبک با توجه به مزایای آن استفاده روز افزونی می شود و امیدوار هستیم این مطلب برای شما و سطح ارتقای دانش شما مفید واقع شده باشد .

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید